Göran Pagrot, VD Re/max

I Sverige ska mäklaren i teorin vara opartisk och hjälpa både köpare och säljare. Men i praktiken står de nästan bara på bostadssäljarens sida eftersom de får betalt av denne när en affär är klar.

- Mäklarna ska vara två herrars tjänare, men får bara betalt om de lyckas sälja. Det blir inte opartiskt, säger Re/max vd Göran Pagrot.

Mäklarfirman Re/max erbjuder därför från och med i dag en ”köpmäklartjänst”. Den som letar bostad kan betala 3000 kr för att få hjälp i tio timmar av en mäklare, som endast ska se till köparens bästa.

- Vi granskar alla handlingar och tittar på fastigheten samt hjälper till att bedöma om prisnivån är rimlig, säger Göran Pagrot.

Mäklaren tjänar alltså ingenting extra på om det blir en affär eller inte. Kundens ekonomi främst, menar Re/max. Men ett arvode på 300 kr i timmen är ingenting som man blir rik på. Göran Pagrot erkänner att de hoppas på att kunden även ska välja Re/max när de säljer sin gamla bostad. Nio av tio bostadsköpare säljer nämligen samtidigt en bostad. Det är så de ska tjäna pengar på detta.

Internationellt sett är det svenska systemet med en mäklare betraktat som underligt. I många andra länder har man både en ”köpmäklare” och en ”säljmäklare”.

Göran Pagrot är dessutom kritisk till att alla de stora de stora mäklarhusen i Sverige har starka koppingar till (genom att de ägs av eller samarbetar nära med) en bank eller ett bolåneinstitut.

Mäklaren får i dag inte själv ta betalt för kringtjänster som bolån. Detta löser dock bankerna, enligt Göran Pagrot, genom att betala ut till exempel marknadsföringsbidrag till sin samarbetspartner. Ofta har samtidigt mäklarna krav på att en viss andel av deras kunder ska välja den bank som de samarbetar med.

- Vi vill vara oberoende. Det här är något som går på tvärs mot hur de stora kedjorna gör, säger han.

JONAS OHLIN, PRIVATA AFFÄRER

Här är kopplingarna mellan mäklare och banker/bolåneinstitut:

  • Fastighetsbyrån - Swedbank
  • Svensk Fastighetsförmedling - DNB Nor
  • Mäklarhuset - Nordea
  • Skandiamäklarna - Danske Bank
  • Bjurfors – Danske Bank
  • Erik Olsson – SBAB
  • Era – SBAB