Privata Affärer nummer 5 Prenumerera Läs Online
Privata Affärer nummer 5
Prenumerera
Läs Online
Placeringsguidennummer 5 Prenumerera Läs Online
Placeringsguidennummer 5
Börsen Stockholmsbörsen låg runt nollstrecket på tisdagseftermiddagen då det spekuleras i att Federal Reserve kan minska på takten av tillgångsköp. Banker hade en svag utveckling i Stockholm med övriga Europa.
Aktie Handeln i prospekterings- och gruvutvecklingsföretag Wiking Mineral, som stoppades i april, kommer att återupptas på Aktietorget klockan 14.00 på tisdagen.
Analys Att familjen Lundin nu säljer hela sitt innehav i Vostok Nafta är helt naturligt. Men du som har aktier i Vostok bör behålla dem, skriver Privata Affärers Marcus Hernhag.
Aktietips Tre svenska bolag har hamnat på Morgan Stanleys lista över europeiska aktier med högst utdelningspotential de kommande åren.
Råvaror Oljepriserna har stigit något på tisdagen medan basmetallerna överlag är ned.
Aktie Haldex har inlett ett omstruktureringsprogram som förväntas resultera i en årlig total besparing om 100 miljoner kronor, med full effekt från 2015.
Börsen De asiatiska börserna uppvisade relativt små indexrörelser men med nedåttendens på tisdagen.
Börsen USA-börserna backade något på måndagen, och sjönk från förra veckans rekordnivåer. I fokus var ett tal från Fed-chefen i Chicago och att Yahoo förvärvat Tumblr.
Börsen Stockholmsbörsen noterade en inledande uppåttendens efter helgen och en stark USA-börs i fredags, men vände ned under eftermiddagen utan några särskilda nyheter som tyngde.
Aktie Gruvbolaget Northland Resources ändrar ett antal villkor i det obligationserbjudande som finns ute just nu. Bland annat höjs räntan.
Krönika Glöm allt vad kovarians och korrelation heter när du ska sprida dina risker. Det enda du behöver veta när du investerar är att inte lägga alla ägg i samma korg, menar Privata Affärers Marcus Hernhag.
Aktie Oljebolaget PA Resources stiger över 10 procent på Stockholmsbörsen. Orsaken är ett nytt oljefynd.
Aktie Skogsbolaget Rörvik Timbers nyemission har avslutats och bolaget har tillförts cirka 390 miljoner kronor i eget kapital. Men emissionen blev långtifrån fulltecknad.
Råvaror Oljan har sjunkit något på måndagen medan basmetallerna överlag är ned. Såväl silver som guld handlas också på lägre nivåer.
Aktietips Ett telefonbolag och ett bolag verksamt inom kost, hälsa och hygien får köprekommendationer i veckans upplaga av Börsveckan.
Börsen De asiatiska börserna klättrar på måndagen upp kring femårshögsta för regionalt index, enligt Bloomberg News.
Börsen Stockholmsbörsen slutade veckan på den högsta nivån sedan oktober 2007. På makronivå gladde bland annat stark amerikansk statistik, och på hemmafronten Volvo.
128 st
51 st
146 st