Enligt amerikanska meteorologer väntas vindstyrkor på över 100 kilometer i timmen när orkanen slår till mot östkusten i morgon. Dessutom varnas för kraftiga översvämningar på grund av vattennivåer upp till tre meter över det normala.

Den annalkande orkanen har gjort att all aktiehandel nu stoppas av den amerikanska myndigheten SEC. Börserna håller stängt i dag och troligen också i morgon.

"Beslutet fattades av marknaderna och marknadsdeltagarna efter noggrant övervägande i samråd med SEC. SEC kommer att fortsätta hålla kontakt med marknaderna i den utsträckning situationen kräver det", framgår det av ett pressmeddelande.

Hela New Yorks kollektivtrafik inklusive tunnelbanan står nu still. Skyddsvallar byggs på Manhattan och staden förbereder sig på det värsta.

"De farliga förhållanden som utvecklas som ett resultat av orkanen Sandy kommer att göra det extremt svårt att säkerställa säkerheten för vårt folk och samhället, och säkerheten måste vara vår första prioritet", framgår det av ett pressmeddelande från New Yorkbörsens ägare NYSE Euronext, enligt Direkt.

Att de amerikanska aktiemarknaderna är stängda fyra dagar i rad hör inte till vanligheterna. Senast det hände var 2007 då nyårsdagen inföll på en måndag och man höll stängt på tisdagen för att hedra ex-president Gerald Ford som dött.

Senast börsen höll stängt på grund av oväder var 1996 då en snöstorm drabbade New York, skriver Bloomberg.