På råoljemarknaden noterades priset på Brent-olja upp 0:50 dollar till 109:94 dollar per fat, medan WTI hade stigit 0:37 dollar till 85:91.

"Du kommer att förlora en del efterfrågan på råolja i samband med stängningarna av raffinaderierna, och det är måttligt bearish. Men olikt golfkusten finns det inga områden med råoljeproduktion som kommer att påverkas och därför blir det liten effekt från utbudssidan på råoljepriserna", sade Harry Tchilingguirian, chefstrateg för råvaror vid BNP Paribas i London till Bloomberg News.

När Sandy drog in över New York under natten fick det som väntat stor effekt. Översvämningar och omfattande strömavbrott drabbade staden. På måndagskvällen togs beslutet att börshandeln och obligationshandeln och Nymex golvhandel även ska vara stängd på tisdagen. Däremot kommer Nymex elektroniska handel att vara öppen, som den också var på måndagen.

Sex raffinaderier har dragit ned på produktionen på grund av Sandy, som totalt står för 1,22 miljoner fat per dag av den totala kapaciteten om 1,29 miljoner fat per dag. Stormen kan komma att leda till det lägsta bensinutbudet på östkusten sedan 1990, enligt data från det amerikanska energidepartementet.

Trots produktionsstoppen tror inte bolagen på någon omfattande brist på bensin.

"Vi har våra faciliteter stängda så vi kommer inte att kunna leverera bensin- och petroleumprodukter. Jag tror dock inte att vi kommer att se en faktisk brist på bensin eftersom vi fortfarande har lager inom de områdena som är tillängliga så fort hamnarna öppnas igen", sade John Roller, chef för terminalverksamheten vid det drabbade bolaget Nustar.

Sandy har också lett till att prisskillnaden mellan WTI och Brent har stigit, och noteras nära 24 dollar per fat, hela 10 dollar mer än vid slutet av juli.

"Orkanen Sandy leder till att de två olika oljorna drar sig ännu längre isär", skriver Commerzbank i ett marknadsbrev.

På basmetallmarknaden var kopparn upp 56 dollar till 7.755 dollar per ton, medan zinkterminen ökade 32 dollar till 1.857.

Enligt Antaike Information Development kommer den raffinerade kopparimporten till Kina troligen falla nästa år på grund av ökad lokal produktion och lägre finansieringsaffärer.

Alltfler "lätta" kreditförhållanden väntas dämpa efterfrågan för finansiering, där importörer använder metallen som säkerhet, vilket kommer att leda till en nedgång i importen, enligt Yang Changhua, senioranalytiker vid Antaike.

"Fastighetsmarknaden och byggandet av infrastruktur kommer att se starkare tillväxt nästa år i takt med att stöttande åtgärder som annonserades under de senaste månaderna kommer att fortsätta vara effektiva. Med nya kapacitetsinstallationer, kommer inhemsk produktion hjälpa till att möta efterfrågan", sade Yao Yao, analytiker vid Maike Futures till Bloomberg News.

Antaike räknar med att Kinas efterfrågan kommer att växa med 4,8 procent i år, medan den kan komma att växa med 5,5 procent 2013.

På ädelmetallmarknaden noteras spotpriset för guld en uppgång om knappt 5 dollar till 1.714 dollar per uns, medan silvret var upp 0:26 dollar till 32:05.

Bank of Japan meddelade under morgonen att de utökar programmet för tillgångsköp till 66.000 miljarder yen från tidigare 55.000 miljarder. Medan det mottogs som en besvikelse på aktie- och valutamarknaderna, sågs inga tecken på det bland ädelmetallerna.

"Med reala räntor negativa och en expansiv penningpolitik, talar fundamenta definitivt för högre priser. Vi har också sett tydliga tecken på ökad efterfrågan på guld i Indien. Den cykliska bakgrunden för guld är väldigt stöttande", skrev Credit Suisse i ett marknadsbrev.

 

Noteringar klockan 11.30        

           
Råolja (pris/fat):              
WTI, första termin                        +0:37 USD     85:91           
Brent, första termin                      +0:50 USD    109:94           

           
Basmetaller LME (pris/ton, tremånaderstermin)          
Koppar                                      +56 USD     7.755           
Zink                                        +32 USD     1.857           
Aluminium                                   +28 USD     1.915           

Nickel                                     +138 USD    16.108           
Bly                                         +32 USD     2.039           
Tenn                                       +445 USD    20.000           

           
Ädelmetaller (pris/uns, spot)         
Guld                                      +4:60 USD  1.713:95           
Silver                                  +0:2575 USD   32:0475           

           
Jordbruksråvaror (pris/pund, majtermin)          
Bomull                                  +0:0030 USD    0:7291