På råoljemarknaden mildrades WTI-oljans förstatermin nedgång till -0:05 dollar till 106:23 dollar per fat vid klockan 11.30, medan Brent ökade 0:75 dollar till 123:65, den högsta nivån sedan augusti 2008.
"Som tidigare är det Iran-konflikten som leder till att priserna skjuter i
höjden. Så länge som oljepriserna fortsätter att stiga, kommer Iran troligen
kompensera sin lägre försäljning med högre priser, och det är inte troligt att
landet kommer att göra några medgivanden i atomenergidispyten i närtid", skriver Commerzbank i ett marknadsbrev.
Fler och fler länder verkar medverka direkt eller indirekt i sanktionerna mot
Iran, och så sent som på torsdagsmorgonen rapporterade Nikkei business daily att Japan, Irans näst största exportland, kan komma att minska sin oljeimport från Iran med 20 procent för att undvika sanktioner från USA.
Enligt tidningen kommer Japan och USA nå en överenskommelse i slutet av februari om hur Japan kan minska sitt beroende av iransk olja för att slippa sanktioner Japans finansiella institutioner som gör affärer med Irans centralbank.
Japanska regeringstalesmannen Osamu Fujimura bekräftade att Japan och USA troligen kommer att nå en överenskommelse i februari, men ville inte kommentera frågan om regeringen hade satt ett specifikt mål för minskningen av importen.
Även i Kina kan importen av olja bli upp till 20 procent lägre under 2012 än
under 2011, men på grund av andra omständigheter. I tisdags rapporterade Reuters med hänvisning till industrikällor att den lägre importen i huvudsak skulle bero på den skarpa nedgången som redan har skett under det första kvartalet på grund av en dispyt om prissättningsvillkoren i det nya kontraktet, som förra veckan tecknades "i princip".
Också Indien kan komma att minska importen från Iran betydligt under 2012. Efter ett möte med Saudiarabiens vice oljeminister meddelade Indiens motsvarighet att han har fört diskussioner om att köpa ytterligare 100.000 fat per dag från Saudiarabien.
Saudiarabiens vice oljeminister sade i sin tur att landets huvudmål att är hålla
oljemarknaden väl försedd, och att produktionen för närvarande uppgår till 9,8
miljoner fat per dag, med en reservkapacitet på 2,5 miljoner.
Enligt Nordea spekuleras det nu också kring huruvida OECD-länderna kan komma att frigöra delar av deras strategiska oljelager, som från början är menade till "oväntade" utbudsstörningar, för att hjälpa länder som betalar rekordhöga priser i sina lokala valutor.
Senast IEA, som har hand om lagren, frigjorde strategiska oljelager var i juni,
som då syftade till att täcka upp för utbudsförlusten i Libyen.
IFO-index över klimatet inom näringslivet i Tyskland steg till 109,6 i februari
från 108,3 i januari. Det var också över förväntningarna som låg på en uppgång till 108,8. Vidare steg också förväntningarna om framtiden och index över det aktuella läget mer än vad som var väntat.
IFO-ekonomen Gernot Nerb sade i en kommentar att den tyska ekonomin har
förbättrats och att han inte ser att eurokrisen skadar Tyskland speciellt
mycket. Tvärtom verkar det som att den tyska ekonomin växlar upp, sade han.
Commerzbank, som i en kommentar konstaterar att indexet nu har stigit fem
månader i rad, skriver också att "IFO signalerar att mini-recessionen snart
kommer att avslutas. Enligt våra beräkningar baserad på tidigare data, är denna uppåtgående signal relativt pålitlig".
På onsdagskvällen rapporterade American Petroleum Institute, API, att lagren av råolja i USA steg med 3,6 miljoner fat förra veckan. Förväntningarna inför
torsdagens officiella rapport ligger på en ökning med 1,35 miljoner fat.
Bland produkterna steg bensinlagren med 0,3 miljoner fat, i linje med torsdagens förväntningar, medan destillatlagren ökade 0,6 miljoner (väntat -1,3).
På London Metal Exchange noterade basmetallerna en blandad utveckling, där
kopparn tappade 25 dollar till 8.425 dollar per ton, medan nickel ökade 83
dollar till 20.183.
Samtidigt som den globala ekonomin förbättras skapar nu det höga oljepriset
orosmoln över hur det kan påverka den ekonomiska aktiviteten.
"När priset på energi går upp, riskerar vi att den ekonomiska återhämtningen
kommer att försvinna. Ju längre vi ser Brent-olja över 120 dollar per fat kommer den ekonomiska aktiviteten börja skadas, och det skulle ha en negativ påverkan på efterfrågeutsikterna för metallerna", sade Ole Hansen, vice chef för handelsrådgivning vid Saxo Bank, till Bloomberg News.
På ädelmetallmarkanden noterade guldet en uppgång med nästan 2 dollar till 1.778 dollar per uns, efter att ha stigit med 18 dollar på onsdagen till den högsta nivån sedan 15 november.
Silvret steg 0:32 dollar till drygt 34:49 dollar per uns.
Noteringar strax efter klockan 11.30
Råolja (pris/fat):
WTI, första termin -0:05 USD 106:23
Brent, första termin +0:75 USD 123:65
Basmetaller LME (pris/ton, tremånaderstermin)
Koppar -25 USD 8.410
Zink -14 USD 2.053
Aluminium -5 USD 2.276
Nickel +83 USD 20.183
Bly -4 USD 2.145
Tenn oför USD 24.050
Ädelmetaller (pris/uns, spot)
Guld +1:60 USD 1.777:82
Silver +0:32 USD 34:5925
Jordbruksråvaror (pris/pund, marstermin)
Bomull -0:0026 USD 0:9027