Privata Affärer nummer 5 Prenumerera Läs Online
Privata Affärer nummer 5
Prenumerera
Läs Online
Placeringsguidennummer 5 Prenumerera Läs Online
Placeringsguidennummer 5
STOCKHOLM (Direkt) Nordea Equity Research höjer riktkursen för Hexagon till 158 kronor, från 145 kronor, och upprepar tidigare rekommendation behåll. Det skriver European Market Scope.
Börsen Stockholmsbörsen tappade ytterligare mark på fredagen efter torsdagens kraftigare tillbakagång. Bättre amerikansk data än väntat lyckades inte vända trenden med vinsthemtagningar i spåren av årets uppgångar i index.
Aktier Investera bara vid månadsskiften och ta rygg på rapportvinnare. Det är två sätt att utnyttja att marknaden inte alltid är rationell.
Chatt Bästa tiden att sälja fonder och aktier med stora reavinster är mitt i ett börsras. Privata Affärers Marcus Hernhag förklarar varför i senaste aktiechatten.
Nyheter Hushållen börsförväntningar har en svag nedåttendens men fortfarande överväger optimisterna, enligt en färsk undersökning från Skop.
Aktie Det hårt prövade gruvbolaget Northland Resources drar tillbaka det obligationserbjudande som lanserades i början av maj. Erbjudandet har inte lockat tillräckligt många investerare.
USA De ledande börserna i USA hankade sig över nollstrecket efter inhemsk statistik som var bättre än väntat.
Rapport Jordbruksföretaget redovisar ett kraftigt försämrat resultat efter skatt i första kvartalet. Däremot ser vd:n stor potential för bra skördeutfall i sommar.
Råvaror Oljan handlas något lägre på fredagen medan basmetallerna visar en blandad utveckling. Guldet är samtidigt upp.
Asien De asiatiska börserna noterar en oregelbunden utveckling på fredagsmorgonen. Handelssessionen har bjudit på stor volatilitet, inte minst i Japan.
Börsen Stockholmsbörsen tog ett rejält kliv nedåt, efter signaler om mindre obligationsköp från Federal Reserve och svag statistik från Kina.
Aktier Den kraftiga nedåtrekylen på börsen var inte oväntad och kan komma att fortsätta. Här är tre aktiestrategier för att lindra hickan och sova bättre om nätterna.
Råvaror Såväl oljan som basmetallerna handlas betydligt ned på torsdagen, efter nattens oväntat svaga PMI från Kina.
Kommentar Om den amerikanska centralbankschefen Ben Bernanke hållit sig till sitt manus i går hade vi sluppit se börserna falla, skriver Privata Affärers Magnus Gustavsson i en kommentar.
Fed Amerikanska marknadsräntor steg kraftigt efter svensk stängning på onsdagen sedan Fed-chefen Ben Bernanke sagt att Fed kan komma att skära ned de månatliga obligationsköpen vid något av de kommande räntemötena.
Rapport Bemanningsföretaget Proffice halverar vinsten samtidigt som omsättningen minskar rejält. Men bolaget ser nu tecken på en stabilisering på marknaden.
Börsen Gårdagens ufrågning av Fed-chefen lyfte inledningsvis börserna. Men när protokollet från senaste räntemötet publicerades förbyttes optimismen till pessimism.
Börsen Tokyobörsen faller omkring 7 procent efter svag kinesisk statistik och oro att Fed trots allt kan komma att fasa ut stimulanserna.
136 st
46 st
142 st