STOCKHOLM (Direkt) De 500 miljoner kronor Investor ska skjuta till i Aleris bör vara tillräckligt för att få ned skuldsättningen i portföljbolaget till lämpliga nivåer.
Det var budskapet från Investors vd Börje Ekholm på onsdagens resultatpresentation.
"Vi bör inte behöva få ned skuldsättningen ytterligare efter detta. Även om man aldrig vet hur världen kommer att gestalta sig", sade han om Aleris.
Aleris nettoskuld uppgick i slutet av det tredje kvartalet, alltså exklusive det kommande tillskottet, till nästan 2,7 miljarder. Ebitda-resultatet rullande tolv månader låg på 410 miljoner kronor, inklusive den engångskostnad om 37 miljoner kronor som togs i det tredje kvartalet.
Han sade även de vidtagna och pågående strukturåtgärderna i Aleris väntas få full effekt i början av 2014.
"De kommer att komma gradvis", sade han.
Under presentationen sade Investorchefen även att den finansiella situationen i portföljbolagen generellt är bättre idag än före Lehman-kraschen.
"Så jag känner väldigt bekväm med portföljen, och även med oss själva. Och på det viset är vi bra positionerade för att åtminstone ha kassaflödet för att ge utdelning och möjligen även investera. Hur den uppdelningen kommer att se ut kommer styrelsen att bestämma innan bokslutskommunikén", sade Börje Ekholm.
Martin Hävner +46 8 5191 7919
Nyhetsbyrån Direkt