Hos Nordnet minskade spararna sin exponering mot aktier något. Hos Avanza är andelen kontanter på kontona fortsatt ovanligt stor, även om den minskat något till under 18 procent. Det är dock först när den når under 14-15 procent som spararna blir optimistiska menar Avanza.

De som ändå köpte aktier försökte dra nytta av börsreaktionerna på månadens kvartalsrapporter.

– Privatspararna har varit mer försiktiga under oktober och främst passat på att fylla på innehaven i bolag som kommit med överraskande svaga rapporter. På säljsidan dominerar de aktier som rosat marknaden i samband med sina rapporter, säger Günther Mårder, sparekonom på Nordnet.

Till exempel har spararna passat på att öka innehaven i Kinneviksbolagen MTG, Kinnevik och Tele2, som alla föll efter svaga rapporter.

Även Avazas kunder har försökt sig på rapportbaserad handel, med blandat resultat.

– Inför rapporterna har spararna gjort val som både lyckats och missat målet: Spararna köpte helt rätt Swedbank och SCA och sålde även helt rätt Volvo och Sandvik. Men att sälja Atlas Copco var överilat. Att köpa telekom som Ericsson, Nokia och Telia var också dålig affär när vi ser utfallet av rapporterna, säger Hemberg.

Däremot verkar Avanzas kunder ha tappat intresset för en aktiekategori som varit populär en längre tid.

– Det tidigare intresset för aktier med bra utdelning har nu minskat. Istället väljer spararna telekombolag och några nya oljebolag lockar också. Mest köpta alla kategorier är SKF, säger Hemberg.

Att Telia Sonera fått kritik för tveksam etik har inte påverkat privatspararna negativt på något sätt. Tvärtom så finns aktien med bland de sex mest nettoköpta aktierna hos båda nätbankerna.

– Det mest iögonfallande är att privatspararna går tvärsemot många institutioner och ökar sina innehav i Telia Sonera. Den skyhöga direktavkastningen i kombination med möjliga strukturella förändringar verkar locka mer än kritiken mot bolaget avskräcker, avlustar Günther Mårder.

 

Aktiehandel hos Nordnet i oktober

Mest nettoköpta aktier Mest nettosålda aktier
MTG B Atlas Copco A
Telia Sonera Boliden
Handelsbanken A SKF B
Ericsson B Sandvik
Kinnevik B Volvo B

 

Aktiehandel hos Avanza i oktober

Mest nettoköpta aktier Mest nettosålda aktier
Africa Oil Volvo
Nokia Boliden
Ericsson Lundin Petroleum
Swedbank SSAB
Shamaran Petroleum H&M

Källa: Nordnet och Avanza