– Mars var andra månaden i rad med utflöden ur aktiefonder och inflöden i räntefonder. Fortfarande är majoriteten av spararna passiva men de som är aktiva är snabba på att flytta sitt kapital när det händer saker på marknaden, säger Jim Rotsman, chef för Skandias investeringserbjudande.
De två mest nettoköpta fondkategorierna hos Skandias privatkunder under mars var räntefonder och hedgefonder. De två mest nettosålda var aktiefonder med inriktning mot tillväxtmarknader och Europa.
Nordnets kunder har agerat på liknande sätt.
– Månadens attraktion är framförallt hedge- och räntefonder. Börsens jojoliknande karaktär gör att spararna lockas av fonder som lovar stabil avkastning oberoende av om börsen går upp eller ner, säger Jan Dinkelspiel, Sverigechef på Nordnet.
Flykten från risk har dock inte bara avspeglats i ett minskat intresse för aktiefonder.
– När tsunamin slog till blev spararna påminda om den risk som finns i fonder med exponering mot högriskobligationer. Begrepp som ”hög ränta” blev istället ”hög risk” och de kraftiga prisfall vi såg på fonderna i mitten av månaden gjorde att spararna blev rädda, säger Jan Dinkelspiel.
Bland ränte- och hedgefonderna på Nordnets topplista över mest köpta fonder i mars kommer även en USA-fond med.
– Trots det dystra nyhetsflödet kommer det positiva signaler om den amerikanska ekonomin och de lockar onekligen spararna, säger Jan Dinkelspiel.
En annan tendens i spår av kärnkraftsolyckan i Fukushima är att intresset för alternativ energi vaknat till liv.
– Nu märks skepsisen mot kärnkraften bland fondspararna igen. Under mars köpte fondspararna vind- och solenergifonder för första gången sedan flera år. Men fonderna har inte utvecklats bättre än snittet, säger Claes Hemberg, sparekonom på Avanza.
Avanzas fondsparare verkar dessutom tro på fortsatt högt oljepris, då en oljefond tagit sig in bland de 20 mest köpta fonderna för första gången på länge.
Trots flykten från risk har ett ökande antal av Avanzas fondkunder sett ett köptillfälle för japanfonder.
Claes Hemberg ser ytterligare två krissignaler bland spararna. Dels minskade spararna sina fondinnehav. Fondförsäljningarna under månaden var ovanligt stora, 34 000 kronor, vilket var tre gånger större än fondköpen. Dessutom minskade antalet månadssparare med åtta procent, vilket är en ovanligt stor reaktion.
MAGNUS ERIKSSON, PRIVATA AFFÄRER