Fonden med namnet SEB Dynamic Manager Alpha har funnits sedan 2005 och har ännu inte visat negativ avkastning något år.

Samtidigt har den inte heller visat på några hejdundrande avkastningar, men det är inte heller syftet. Målsättningen är att ge en avkastning på 1-3 procent över den riskfria räntan. Sedan start har fonden gett en avkastning på 24 procent.

– Fonden ger dig någon procent per år i avkastning så under år då aktiemarknaden är stark kan den kännas svag i portföljen. Bästa bidraget från denna typ av investering får man i marknader som 2008 och 2011 när marknaden svänger kraftigt och aktieportföljen är på minus.  Du bör ha en placeringshorisont på ett till två år för att köpa fonden, säger fondens ena huvudförvaltare Otto Francke.

Fonden placerar i andra aktiefonder men genom att samtidigt sälja varje fonds jämförelseindex hedgar man bort marknadsrisken och behåller den överavkastning som den enskilde fondförvaltaren lyckas skapa. Otto Francke menar att det finns fondförvaltare som kan slå marknaden.

– 80 procent av avkastningen som världens bästa aktiefondsförvaltare levererar kommer via den marknadsrisk de tar. 20 procent av avkastningen genereras via förvaltarens skicklighet. Vi är inte intresserade av marknadsrisken utan vill via vår modell bryta ut förvaltarens skicklighet, säger Otto Francke.

Förvaltarna köper inte det jämförelseindex som fondförvaltarna använder rakt när de tar fram sin hedge av utan ser till att justera det för avvikelser som fondförvaltaren gör. Många förvaltare jämför sig till exempel med ett brett aktieindex men satsar relativt mycket i småbolagsaktier.

Förvaltarna bakom Dynamic Manager Alpha är måttligt intresserade av vilken region de placerar i. Det handlar om att identifiera skickliga förvaltare.

– För de flesta sparare är val av region det första man tänker på. Så tänker inte vi. Regionen har väldigt liten betydelse eftersom vi tar bort marknadsrisken. Det viktigaste är att hitta duktiga förvaltare som slår sitt benchmark.

Vilka fonder är det då som förvaltarna räknar med kan slå sina jämförelseindex över tid?

Bland annat är det två fonder som är välkända för svenska fondsparare från Skagen fonder. Men det finns även mer okända fonder. Totalt satsar de på 10-15 fonder. De 10 största innehaven har du här.

Om du tror på förvaltarnas förmåga att plocka fram skickliga fondförvaltare men inte vill ha deras garderingar, utan i stället vill satsa direkt i fonderna så går de flesta av dem att köpa via svenska nätmäklare.