Risken är dock stor att den kommande kvartalsrapporten inte blir någon speciellt munter läsning. Svag orderingång, ej uppnådda prognoser och sänkta utsikter för det fjärde kvartalet kan komma att tynga. Söderberg & Partnes menar dock att allt detta redan är inprisat i aktiekursen.
Det som på sikt i stället kan driva aktiekursen för Volvo uppåt är:
- Volvo är väl positionerat med runt 40 procent av försäljningen till tillväxtländer. Detta ger goda möjligheter för fortsatt organisk tillväxt.
- Volvo har lanserat ett ambitiöst omstruktureringsprogram som under en treårsperiod syftar till att lyfta rörelsemarginalen med tre procentenheter.
- Värderingen är attraktiv. P/e-talet på 2013 års vinstprognos är 10,6, vilket är 10 procent under snittet för den senaste 10-årsperioden. Dessutom är rörelsemarginalen som är inprisad i rådande aktiekurs runt 6-7 procent lägre än nivåerna som uppmätts på senaste tig på runt 8 procent.
Sammantaget råder alltså köpläge i Volvo menar Söderberg & Partners. På måndagen vid lunch var aktiekursen i stort sett oförändrad efter att aktien fallit fem dagar i rad.