Klockan 11.35 hade Brent-oljan i första terminsposition sjunkit 0:74 dollar till 111:84 dollar per fat, medan WTI-oljan hade sjunkit 0:71 dollar till 91:00 dollar.

Den amerikanska jobbrapporten, klockan 14.30 svensk tid, väntas visa att antalet sysselsatta ökade med 115.000 i september, jämfört med en preliminär uppgång med 96.000 i augusti, medan arbetslöshetsnivån antas stiga till 8,2 procent från 8,1 procent.

Enligt Nordea kommer nu marknaderna reagera mer "normalt" på sysselsättningsrapporten, efter att inför QE3 ha handlats positivt på ett negativt utfall. Nu har QE3 redan sjösatts och en besvikelse kommer inte att öka sannolikheten för några nya lättnader. Banken tror på en uppgång med 100.000 personer.

Av protokollet från Federal Reserves senaste penningpolitiska möte, som publicerades på torsdagskvällen, framgick det att ledamöterna i FOMC såg riskerna med QE3 som hanterbara, då kommittén kan justera sina köp vid behov, för att följa upp ekonomisk utveckling eller förändringar i programmets effektivitet och kostnader.

Enligt en prognosenkät från Bloomberg News spår 21 av 38 bedömare att priset på WTI-olja ska sjunka kommande vecka, medan 13 spår en uppgång.

Oljepriserna steg på torsdagen efter att Turkiets parlament gett ett bemyndigande till regeringen att använda militärt agerande mot Syrien, vilket bedöms öka risken för att grannländerna ska dras in i inbördeskriget i Syrien. Turkiet hävdar dock att mandatet endast ska användas för att försvara landets gränser, och att man inte vill dras in i ett fullskaligt krig med Syrien. Samtidigt har FN:s säkerhetsråd godkänt ett gemensamt uttalande där de fördömer den syriska granatbeskjutningen mot det turkiska civila målet där fem personer
dödades.

"På kort sikt är oljemarknaden överförsedd då saudierna skyfflar in olja på marknaderna i en säsongsmässigt svag efterfrågeperiod. I takt med att vi rör oss in till årets slut kommer dock marknaden att stramas åt", sade Guy Wolf, strateg vid Marex Spectron Group till Bloomberg News.

Saudiarabiens oljeminister, Ali al-Naimi, sade att han inte ser några svårigheter att möta efterfrågan. Han konstaterade att oljepriserna har varit "mycket höga" i år trots en ekonomisk inbromsning i många länder och Opec-länderna hjälper till för att hålla oljepriset under kontroll.

IEA:s chefekonomi Fatih Birol upprepade å sin sida på fredagen att det höga oljepriset riskerar att skada den ekonomiska återhämtningen. Samtidigt räknar han med att priserna kommer att ligga kvar över 110 dollar per fat under några månader, men kanske till och med några år.

Bland basmetallerna har kopparns tremånaderstermin stigit med 3 dollar till 8.303 dollar per ton, medan zinkpriset sjunkit 4 dollar till 2.061.

De kinesiska helgdagarna under veckan har lett till en dämpad handel på basmetallmarknaderna.

"Aktiviteten är dämpad på grund av den kinesiska helgen under veckan och det kommer att vara väldigt intressant att se marknadsreaktionen i Kina på måndag efter denna veckas stiltje", skriver Nordea i ett marknadsbrev.

På ädelmetallmarknaden noterade spotpriset på guld en blygsam nedgång med 1 dollar till drygt 1.789 dollar per uns, medan silvret var ned 0:10 dollar till 34:915.

20 av 32 bedömare i Bloomberg News prognosenkät väntar sig att guldpriserna ska stiga nästa vecka.

"Mer och mer folk kommer att vänta sig inflation i framtiden på grund av kvantitativa lättnader och den nivå på skulder som vi har i systemet. Vi kan trycka vilket belopp vi vill av pengar, men du kan inte trycka guld... Det är en hårdvaluta", sade Frederique Dubrion på Blue Star Advisors till Bloomberg News.

ECB-chefen Mario Draghi sade på torsdagen att centralbanken är redo att köpa statsobligationer i problemländer så snart som villkoren är uppfyllda. Innan hade ECB lämnat styrräntan oförändrad på 0,75 procent, i linje med vad en överväldigande majoritet av analytikerna i Bloomberg News enkät hade räknat med.

"ECB-kommentarerna hjälpte definitivt guldet och marknaden räknar också med USA-stimulanser. Priserna kommer att nå 1.850 dollar per uns vid slutet av året", sade Lynette Tan, analytiker vid Phillip Futures till Bloomberg News.

 

Noteringar klockan 11.35        

Råolja (pris/fat):     
WTI, första termin -0:71 USD 91:00        
Brent, första termin -0:74 USD 111:84           

Basmetaller LME (pris/ton, tremånaderstermin)         
Koppar +3 USD 8.303           
Zink -4 USD 2.061      
Aluminium +5 USD 2.117        
Nickel +29 USD 18.704         
Bly -15 USD 2.275      
Tenn +50 USD 22.550           

Ädelmetaller (pris/uns, spot)       
Guld -0:95 USD 1.789:45       
Silver -0:0975 USD 34:915           
         
Jordbruksråvaror (pris/pund, majtermin)         
Bomull -0:0063 USD 0:7146