Det var ingen rolig läsning som Kappahl bjöd på i sin senaste kvartalsrapport.
Tappet i jämförbar försäljning accelererade till 4,6 procent för kvartalet. Detta förklarar vd Christian W. Jansson med att ”köpkraften troligen påverkats negativt av stigande energikostnader och räntor”. Huruvida just de två faktorerna har så direkt genomslag på Kappahls kundgrupp, som han annars brukar beskriva som särdeles konjunkturokänslig, låter vi vara osagt. Men klädhandeln är onekligen under press just nu.
Svagheten i försäljningen fick tillsammans med ökande insatskostnader på framförallt bomull lönsamheten att sjunka ihop till 1,3 procent på rörelsenivå från 6,1 procent samma period förra året.
Bruttomarginalen var dock relativt stabil, ner 0,5 procentenheter jämfört med föregående år. Efter andra kvartalet som avslutades i februari fortsatte bomullspriserna på de historiskt mycket höga nivåerna under mars, men har sedan dess kommit ner 20 procent vilket borgar för att trycket på bruttomarginalen lättar under Kappahls tredje och fjärde kvartal.
Förändringen har synts i stora internationella klädbolags aktier, som H&M och Inditex, där kurserna är upp 15 respektive 10 procent sedan bomullspriset vände nedåt, men inte i Kappahl, där aktien fortsatt söderut.
Visserligen har de andra svenska klädbolagen på börsen inte heller följt H&M:s utveckling och det finns orsak att vara särskilt skeptisk till Kappahl. Bolaget är ganska högt skuldsatt med 2 157 miljoner kronor i nettoskuld vilket är 3,3 gånger rörelseresultatet före avskrivningar, jämfört med målet på 3 gånger, och mer än 80 procent av börsvärdet. Dessutom är kassaflödet inte mycket att hänga i granen.
Sammansättningen i lager är inte heller tillfredsställande, 30 procent högre än förra året vilket riskerar att leda till reor och pressad lönsamhet under innevarande kvartal. Tillsammans med de nya butiker som man planerar att öppna framöver kommer det att sätta ytterligare press på kassaflödet. 12 nya butiker planeras under resten av verksamhetsåret, samtidigt som man stänger 2. Det är ett relativt litet tillskott i ljuset av de 360 butikerna i beståndet men i linje med de 20–25 man har som mål att öppna årligen.
Samtidigt är förväntningarna lågt ställda. Aktien har tappat över hälften av värdet sedan förra årsskiftet och flera av de stora analysfirmorna har varit positiva och tvingats skruva ner sina prognoser hela vägen ner. Men Kappahl lämnade nyligen topplistan över bolag som fått prognoserna nedskruvade mest de senaste månaderna, vilket kan vara en indikation på att kraften i baissen är slut, säljarna är klara och botten är nära.
Nu ligger marginalförväntningar för 2012 och 2013 25 procent lägre än snittet de föregående fem åren, vilket betyder att ingen vågar räkna med en riktig återhämtning.
Kassaflödet och balansräkningen är också ett orosmoment. Kassan uppgick till 25 miljoner kronor i slutet av andra kvartalet, vilket är kaffepengar för ett bolag som Kappahl. Men en nyemission verkar osannolik just nu eftersom man har outnyttjade krediter på 500 miljoner. Dessutom skulle det vara en rejäl prestigeförlust i ljuset av den generösa utdelningspolitik som vd och storägare Jansson drivit igenom tidigare.
Bolaget handlas nu till p/e 9 gånger nästa års vinst, vilket baseras på en marginal på 7,5 procent för helåret i år och 8,6 procent nästa år. Utrymmet för misstag är inte jättestort men aktien bör kunna klättra upp väl över 40 kronor på medellång sikt och mer därtill när privatkonsumtionen stabiliseras. Vi rekommenderar köp.

Misstrodd. Christian W. Jansson bör ha bottenkänning nu. Foto: Bertil Ericson/Scanpix