Värdehanteringsföretaget Loomis är en favorit hos Privata Affärer och ingår i PA-portföljen. Aktien är relativt konjunkturokänslig och skapar tillväxt med nya små och större förvärv. Precis före jul köptes det spanska värdehanteringsföretaget Efectivox för 160 miljoner kronor. Efectivox omsatte 130 miljoner kronor under 2010. Och på onsdagen förvärvades ett mindre amerikanskt bolag som omsätter 40 miljoner kr.

Denna köpstrategi tillsammans med en stabil vinstutveckling har uppskattats av börsen och aktien har bara fallit med ca 5 procent i år. De senaste tre månaderna har aktien också stigit med 16 procent – säkerligen ett resultat av att investerarna sökt sig till mera defensiva positioner.

Trots uppgången bör det dock finnas mer att hämta. P/e-talet ligger på ca 12, vilket inte är högt för ett så pass stabilt bolag. Och med en direktavkastning på ca 4 procent är också ett lockbete. Så på sex månaders sikt kan aktien mycket väl nå upp till Privata Affärers riktkurs på 112 kr.