
16,40%| Aktie | Förändring | Fler vinnare |
|---|---|---|
![]() | STE-R | 1,53% |
![]() | AOIL-SDB | 1,33% |
![]() | ERIC-A | 1,11% |
![]() | ERIC-B | 1,010% |
![]() | NDA-SEK | 1,02% |
| Aktie | Förändring | Fler förlorare |
|---|---|---|
![]() | HOLM-A | -4,88% |
![]() | SWED-A | -4,09% |
![]() | BOL | -3,010% |
![]() | HEXA-B | -2,73% |
![]() | NCC-B | -2,69% |
| Aktie | Förändring | Fler vinnare |
|---|---|---|
![]() | REZT | 3,73 % |
![]() | QMED | 2,69 % |
![]() | LOOM-B | 2,68 % |
![]() | CLAS-B | 2,10 % |
![]() | LJGR-B | 1,35 % |
| Aktie | Förändring | Fler förlorare |
|---|---|---|
![]() | SAEK | -5,66 % |
![]() | LBI | -4,53 % |
![]() | NOBI | -4,26 % |
![]() | NEWA-B | -4,25 % |
![]() | BORG | -3,80 % |
| Aktie | Förändring | Fler vinnare |
|---|---|---|
![]() | OPCO | 8,42 % |
![]() | MULQ | 7,59 % |
![]() | MSON-B | 5,81 % |
![]() | MEAB-B | 5,57 % |
![]() | FING-B | 5,28 % |
| Aktie | Förändring | Fler förlorare |
|---|---|---|
![]() | PREC | -7,08 % |
![]() | CTT | -6,50 % |
![]() | OXGN | -6,12 % |
![]() | HAV-B | -5,14 % |
![]() | HMS | -4,64 % |
| Bolag | Fler rapporter |
|---|---|
![]() | Atrium Ljungberg B |
![]() | Avanza |
![]() | Data Respons |
![]() | DnB NOR |
![]() | Fabege |
![]() | ITAB Shop Concept B |
![]() | Norman |
![]() | Orc Software |
![]() | ProAct IT Group |
![]() | XANO B |

13,08%
Nikkei
|
-0,04% | |
|---|---|---|
RTS
|
-5,62% | |
Dow
|
-0,62% | |
Nasdaq
|
0,05% | |
Euro
|
0,07 kr |
(11,08) |
USD
|
0,07 kr |
(7,94) |
| Marknad | Kommentar |
|---|---|
![]() | New York |
| " Lägre kurser efter michigan-data" | |
![]() | Räntor/valutor |
| "Räntor & valutor: Lägre räntor och försvagad krona" | |
![]() | Europa |
| "Europa: Viktiga bolag branschvis kl 14.20" | |
![]() | Asien |
| " Marknadsnoteringar" | |
Foto: Jupiterimages
Nästan tre av fyra hushåll tror att bostadspriserna kommer att falla under det närmaste året. Samtidigt planerar en försvinnande liten andel att binda räntan på sitt bolån.
SEB:s boprisindikator för december visar att 73 procent av hushållen spår att bostadspriserna ska falla det kommande året, mot 66 procent i november. Endast 11 procent spår stigande priser, mot 14 procent i november.
– En allvarlig oro för jobben och framtiden ligger bakom hushållens alltmer negativa syn på bostadsmarknaden. Riksbankens kraftfulla räntesänkningar kan mildra prisnedgången men den tvära inbromsningen i konjunkturen och svagare arbetsmarknad väger trots allt tyngst för hushållen, säger SEB:s privatekonom Gunilla Nyström.
Bara tre procent av hushållen planerar att binda sina bolån under den närmaste tiden. Det är den lägsta nivån sedan mätningarna startade år 2003.
– Hushållen räknar med lägre räntor i lågkonjunkturens spår. Då är det rationellt att inte binda mer av lånen, säger Gunilla Nyström.
Undersökningen gjordes dock strax innan Riksbankens oväntat stora räntesänkning i förra veckan.
PRIVATA AFFÄRER
jag
Jag har rätt o jag är mäklare!! jag vet sånt för jag är Mäklare huspriserna kommer att stiga och vi kommer få se radhus som kostar 9 000000 i små orter också för VI Mäklare får provision och om alla ska vara mäklare måste ju priserna gå upp så alla får ta del av kakan.. jag tar bara 25% av huspriset så det är bra att ni bjuder över varann och bjuder över mina falskbud:)
75% intelligenta människor
Bostadspriserna har ökat med ca 50% mer än inflationen sedan år 2000 (källa SCB: http://www.scb.se/templates/tableOrChart____74160.asp). Även bostadspriser är kopplade till ekonomin i övrigt. I början av 90-talet tog det 3 år innan bostadspriserna vände upp igen. Vi har 2-2,5 år kvar. Pyramidspel fungerar inte i längden.
Tillgång och efterfrågen
Det är tillgång och efterfrågan som styr både huspriser och annat. I storstadsregionerna är tillgången låg och efterfrågan hög. I en lågkonjungtur byggs det mindre, alltså blir tillgången mindre. I storstäderna kommer priserna att fortsätta stiga. P:S Jag är ingen mäklare.
Fallande huspriser
Givetvis faller huspriserna kraftigt framöver, efter tidernas bubbla, oavsett kortsiktiga ränterörelser. Det handlar om att hela västvärlden skuldsatt sig enormt senaste tio åren, i den naiva tron att skulder inte skall amorteras. Det ör slut på billiga krediter.
Jag trodde också på fallande priser - har redan fått fel
Känner en del mäklare. Jag trodde också på fallande priser i oktober när mina lån (3-mån) kostade 6,65% i oktober/november. Nu har jag fått mail från SBAB att de sänker räntan till 3,74% sist ochdet verkar fortsätta. Mina lån på 2,5 mkr (värde ca 3,5 mkr) har blivit nästan halverats och blivit 2,91% BILLIGARE på mindre än 2 månader. Jag sparar 2,5 mkr* 0,0291 =6 062 kr per månad eller 74 750 kr per år framöver i lägre kostnad. Nu struntar jag iof i priserna men tycker det är inressant att följa. Nu ser det ut som att priserna kommer gå upp snabbt med den snabba sänkningen. Det är billigare för mig i alla fall att bo i bostadsrätt än i motsvarande hyresrätt.
Svar: Björn
Det är väl allmänt känt att arbetslöshet drar ner huspriser betydligt mer än vad räntesänkning påverkar uppåt. Eller?
mediaspöket
Konstigt tro på sjunkande priser när räntorna chocksänks. Det är bara psykologi, och media är spöket som pumpar på med negativa budskap. De flesta har lika bra eller bättre ekonomi idag jämfört med för 1,5 år sedan när bopriserna var på topp och nu är det billigare att låna - alltså borde priserna gå upp...
Hus priser i två läger
Troligt är att huspriserna i riket kommer att falla något sett till helheten, i vissa regioner som berörs av stora neddragningar inom industrin etc. I storstadsregionerna har nog emmelertid priserna nått botten nu, dessutom ökar traditionellt inflyttningen till dessa regioner i lågkonjukturer, räntan lär heller inte förbli så låg som den är nu lika länge som många tror. I världen överlag sker nu en mycket stor uttspädning av det finansiella systemen, det kommer att ta ca 3 månader innan detta får genomslag, då stiger räntan och inflationen igen.
25
Finns det verkligen så många mäklare som 25% av de tillfrågade? tror att de mutar undersökaren de är ju kända för sin roffar mentalitet.
25%
Tänk ändå att 25% tror på stigande eller nuvarande pris... finns många ingnoranta människor i världen.
BARA
Bara mäklare tror att (säger för att luras) huspriser går upp. klart att folk köper efter inkomst.. medelinkomst i sverige är fortfarande 20 000kr i mån hur mkt kan man betala för boende då?? mäklare tjänar i snitt 75 000kr i mån
Prenumerera på våra nyheter
Abonnera gratis på våra nyhetsbrev.
Allt du behöver
Privata Affärer
Bonnier Tidskrifter AB
Privata Affärer
105 44 Stockholm
Telefon: 08 - 736 53 00
Fax: 08 - 31 25 60
Besöksadress: Sveavägen 53, Stockholm
Kontakta oss
Tf chefredaktör och ansvarig utgivare: Magnus Gustavsson
Teknisk webbchef: Johan Sandgren
Aktiekurserna är fördröjda
med 15 min.
Källa SIX AB.
Svar: Nils P
Tror du på tomten också?? Vad tror du händer när räntan åter stiger? Svaret är ett rejält fall! Så länge räntan är så här låg kommer det också vara oroliga och med det fattigare tider. Färre vill köpa=lägre pris. Hus och bostadsrätter kommer att gå ner i pris. Bara att inse. Var det inte en överhettad bomarknad som startade krisen??? Än har ingen stor justering gjorts, men den torde komma!!