
16,40%| Aktie | Förändring | Fler vinnare |
|---|---|---|
![]() | STE-R | 1,53% |
![]() | AOIL-SDB | 1,33% |
![]() | ERIC-A | 1,11% |
![]() | ERIC-B | 1,010% |
![]() | NDA-SEK | 1,02% |
| Aktie | Förändring | Fler förlorare |
|---|---|---|
![]() | HOLM-A | -4,88% |
![]() | SWED-A | -4,09% |
![]() | BOL | -3,010% |
![]() | HEXA-B | -2,73% |
![]() | NCC-B | -2,69% |
| Aktie | Förändring | Fler vinnare |
|---|---|---|
![]() | REZT | 3,73 % |
![]() | QMED | 2,69 % |
![]() | LOOM-B | 2,68 % |
![]() | CLAS-B | 2,10 % |
![]() | LJGR-B | 1,35 % |
| Aktie | Förändring | Fler förlorare |
|---|---|---|
![]() | SAEK | -5,66 % |
![]() | LBI | -4,53 % |
![]() | NOBI | -4,26 % |
![]() | NEWA-B | -4,25 % |
![]() | BORG | -3,80 % |
| Aktie | Förändring | Fler vinnare |
|---|---|---|
![]() | OPCO | 8,42 % |
![]() | MULQ | 7,59 % |
![]() | MSON-B | 5,81 % |
![]() | MEAB-B | 5,57 % |
![]() | FING-B | 5,28 % |
| Aktie | Förändring | Fler förlorare |
|---|---|---|
![]() | PREC | -7,08 % |
![]() | CTT | -6,50 % |
![]() | OXGN | -6,12 % |
![]() | HAV-B | -5,14 % |
![]() | HMS | -4,64 % |
| Bolag | Fler rapporter |
|---|---|
![]() | Atrium Ljungberg B |
![]() | Avanza |
![]() | Data Respons |
![]() | DnB NOR |
![]() | Fabege |
![]() | ITAB Shop Concept B |
![]() | Norman |
![]() | Orc Software |
![]() | ProAct IT Group |
![]() | XANO B |

12,71%
Nikkei
|
-0,04% | |
|---|---|---|
RTS
|
-5,62% | |
Dow
|
-0,83% | |
Nasdaq
|
-0,27% | |
Euro
|
0,07 kr |
(11,08) |
USD
|
0,08 kr |
(7,95) |
| Marknad | Kommentar |
|---|---|
![]() | Räntor/valutor |
| "Räntor & valutor: Lägre räntor och försvagad krona" | |
![]() | New York |
| " Blandad utveckling, energibolagen tynger" | |
![]() | Europa |
| "Europa: Viktiga bolag branschvis kl 14.20" | |
![]() | Asien |
| " Marknadsnoteringar" | |
Foto: Jupiterimages
Ska du sälja huset i vinter? Då är det hög tid att boka tid för besiktning inför den energideklaration som alla småhus måste ha efter nyår. Antalet godkända besiktningsmän är begränsat så räkna med långa köer.
Vid nyår träder en ny lag i kraft som säger att alla småhus som ska säljas eller hyras ut måste vara försedda med en så kallad energideklaration.
Energibesiktningen är en noggrann genomgång av hela fastigheten och andra närliggande områden som kan påverka energiförbrukningen. Deklarationen gäller sedan i tio år och kostar cirka 5 000 kr att utföra.
Men antalet besiktningsmän som är godkända att utföra besiktningarna är få och prioriterar i nuläget besiktningar av flerfamiljshus. Energimyndigheten räknar därför med långa köer för landets villaägare.
Även de villaägare som inte planerar att sälja de närmaste åren tjänar på att låta energibesiktiga sina hus.
– Du vinner mycket på lång sikt genom att besiktningen ger dig konkreta råd om hur du förbättrar energiförbrukningen i din fastighet, säger Elisabeth Guthagen, informatör på Boverket.
Läs mer på www.boverket.se . Där finns all information du behöver om energideklarationen samt var du hittar närmaste besiktningsman.
JOHAN MARKWALL, PRIVATA AFFÄRER
tror dom vi är idioter
som inte vet hur man sänker energi förbrukningen så dumt... jag ska rösta på PIRATPARTIET.... aldrig mer socialdemokraterna
Lobbarnas framgångsrika mygel
Ventilationskonsulterna lyckades lurs politikerna att införa s.k. OVK för några år sedan, bingo för branschen. Nu är nästa tok här, strunta i eländet gå till EU-domstolen i stället så slipper du .
Saknar el & värme
Måste man energideklarera om man som jag saknar såväl el som uppvärmningsmöjlighet? Kan bara nyttja huset på sommaren.
Re:Arbetare
Signaturen är ute och cyklar. Om man är naiv kan man gilla allt vad myndigheter hittar på. Folk kan faktiskt tänka själva. Hus byggda efter 1950 är i flesta fall bra, bortsett från de med fuktproblem. Vem som helst, även de som bor i råtthåla byggd före 1950 (bl.a byggnadskunniga) kan komma på tanken uppvärmniningssystem, fönstertyp, isolering etc. Men var lugn. Det kommer fler påbud från myndigheterna, historien visar att flödet inte sinar. Många ägnar tid åt sådant, men förmodligen är de som arbetar för förenkling och minskad byråkrati en minoritet.
Varför denna pessimism??
En energibesiktning är i första hand tänkt för att finna energislöseri och dessutom finna lösningar på ett mer ekonomiskt och energibesparande uppvärmningssystem. Bor man i en råtthåla byggt före 1950 finns stora pengar att spara i duglig isolering och klokt uppvärmningssystem. Är inte det bra?? Dessutom är det inget tvång förrän man ska sälja fastigheten. Kom igen nu.. 5 tusen är inte så mycket om man ska kränga en kåk för 2 miljoner. Är jag helt ute och cyklar?!
typiskt
Dem kan göra som dem vill,vi brukar ju ändå snällt betala allt skit dem prackar på oss.Typiskt svenskt att gnälla men inget göra.
EU
Kommer att kosta mycke till hyresgäster och villa ägare.
vad dom hittar på
synd att man föddes i det här jävla landet..
Avgifter
Nu får det fanimej vara slut på alla dolda "skatter". Har Sverige ingenting att säga till om i EU??. Där sitter våra fega politiker och inkasserar feta löner och bockar och nickar på allt skit som beslutas där. Hur fan skall vi få slut på eländet.
Redan 1:a April eller??
eller vad är detta för ett skitskämt. Satans vilka idioter som tvingat på oss detta meningslösa.
Papperskorgen
Den nya lagen är orealistisk och dum.....alla kommentarer är därmed helt överflödiga. Riv upp lagen och släng den i papperskorgen. Ett regelrätt rån är på väg att genomföras!!!!!!!!
alla är vinnare?????
Detta kallas ju att lagligt råna folk,sedan kan man skriva att vi alla är vinnare som man brukar göra,det kostar bara 5 tusen,det är inget med tanke vad vi får med detta PÅTVINGADE RÅDGIVNINGEN,man är ganska duktig att RÅNA FOLK HÄR I SVERIGE MED ALLA SÅNA NYA LAGAR
Julafton!
Konsulternas och byråkraternas julafton! Ingen produktion bara utgifter, heja Sverige som följer EU till minsta paragraf!!!
Usch
Energideklaration och FRA-lag. Finns det ingen som kan stoppa byråkratdjävlarna! Fy fan!
re nesslan
De sämsta husen byggdes på 70-80- talen...De bästa husen byggdes före andra världskriget ned till sekelskiftet...Här kommer inget jävla besiktningsfjun med synpunkter på mitt hus! Ska några hus befrias är det äldre hus inte yngre....Om jag säljer mitt hus får köparen beställa besiktningen och jag stå kostnaden som är inräknat i försäljningspriset! För övrigt anser jag att Sverige ska ut ur EU....
Pensionär
Åter igen skinnar oss staten på pengar det verkar som detta påhitt är ett sätt att skapa arbete åt folk och att se till att Boverket kan leva vidare och behålla sin administration. Detta påhitt saknar folklig förankring och vilket gör att föraktet för politiker ökar.
Energiare är det ont om
Detta med energideklaration är ytterligare ett sätt att suga av oss mer pengar för onyttiga administrativa system. Det måste vara en arbetsmarknadsmässig åtgärd men som vanligt riktad till fel folk ty det finns för få energiare. Konstigt att man inte under en tid av så kallat "hållbarhetstänkande" inte inför miljödeklaration av egendomar (tips till miljöpartiet). Det skulle ju ge jobb åt arbetslösa naturvetare.
Bra sammanfattning Nesslan
Fullständigt idiotiskt med energibesiktning Men det begriper inte politiker Så de sitter snällt i korgen och gör som EU bestämmer .
va?
Får man inte sälja huset utan deklaration? Då måste det bli viss uppstanning på försäljningssidan.. Ett dåligt resultat borde dra ner priset en del....
Onödig energibesiktning
- I oktober år 2006 togs en lag om obligatorisk energibesiktning av fastigheter. - Nyligen var det ett reportage på radion om lagen och man konstaterade att arbetet går trögt. Man har utbildat ca 800 energibesiktigare och de hade behövt vara 2000. Hittills har få fastigheter besiktigats och det kan till viss del bero på ointresse. - Lagen om energibesiktning syftar till att fastighetsägarna skall informeras om deras byggnaders energibehov, inomhusklimatets kvalitet och för att ägarna skall få förslag om energibesparande åtgärder. - Lagen har tillkommit genom EU och vår regering har beslutat om den. Det är möjligt att andra länder kan ha behov av att energibesiktiga sina fastigheter, men få i Sverige. - I andra länder har de måhända inte haft samma styrning som i vårt land, med stränga byggtekniska krav på nybyggda hus efter 1970-talets oljekris. Vi har också en välutbildad befolkning med stor kunskap om bygg- och energifrågor. - Energipriserna har höjts till mycket kännbara nivåer och den folkliga kunskapen är hög, genom en rad åtgärder av samhället och företag i byggbranschen. - Alla svenskar är smärtsamt medvetna om sin energiförbrukning genom räkningarna de betalar för el, olja, pellets eller vad man nu värmer sig med. - PÅTVINGAD RÅDGIVNING - Det är rimligen mycket få svenska fastighetsägare som har hög energiförbrukning och som inte vet vad de skall göra åt den. Det kan vara äldre villaägare som inte längre orkar, ekonomiskt svaga som inser behovet men inte har råd och några ointresserade. Dessa grupper blir knappast mer motiverade att vidta åtgärder för att de tvingas betala ca 5.000 kr för en besiktning. - Det svenska folket som förväntas klara av att känna till en rad knepiga förordningar och förstå invecklade skatteregler, klarar också av att kalkylera lönsamheten för energibesparande åtgärder och få dem utförda, om de får behålla tillräckligt av sin inkomst. - LAGEN BÖR ÄNDRAS - Lagen bör avskaffas eller förses med undantag för småhus uppförda efter t ex 1975. De utgör ett betydande antal och har byggts efter skärpa regler enligt SBN 75 och senare versioner. - RÄTTEFTERLEVNADEN UNDERGRÄVS - Lagstiftning som upplevs onödig kommer inte att efterlevas och det framgår av det hittills vaga resultatet. Bygglagstiftningen upplevs redan nu som flummig, svårförståelig och kringgås. Vi behöver inte späda på med ytterligare krav som inte har folklig förankring. Det undergräver respekt för lag och rätt och bidrar till moraliskt förfall
Prenumerera på våra nyheter
Abonnera gratis på våra nyhetsbrev.
Allt du behöver
Privata Affärer
Bonnier Tidskrifter AB
Privata Affärer
105 44 Stockholm
Telefon: 08 - 736 53 00
Fax: 08 - 31 25 60
Besöksadress: Sveavägen 53, Stockholm
Kontakta oss
Tf chefredaktör och ansvarig utgivare: Magnus Gustavsson
Teknisk webbchef: Johan Sandgren
Aktiekurserna är fördröjda
med 15 min.
Källa SIX AB.
Fantasipris för en energideklation
Jag har en gammal fastighet i Visby omfattande 2 lägenheter och en affärslokal. Uppvärmning med direktel och via gamla elelement. Gamla öppningsbara dubbelfönster. Gammal eldriven varmvattensberedare. Jag vet exakt vilka energibesparande åtgärder jag bör göra om jag får ekonomi som tillåtet det. Byta till moderna elelement, byta till 3-glasfönster samt byta ut varmvattenberedaren. Jag har också mycket noggranna underlag för fastighetens elförbrukning dag för dag under ett år. Jag har begärt in offert för att få en energideklaration som naturligtvis kommer att innehålla dessa självklara förslag. Offerten slutar på 8 300 kr! När man ser sådan priser börjar fundera på vad som egentligen ligger bakom, är det ett led i att öka sysselsättningen i landet? Att bli certifierad energiinspektör måste vara ett extremt lönande yrke. Av offerten framgick också att om man lämnat in en beställning av en energibesiktning före årsskiftet 2008/2009, inte skall bli föremål för vitesförläggande. Eftersom jag ännu inte gjort någon beställning kommer jag således att dabbas av vite. Då är det sannolikt bäst att invänta detta och skjuta på utgifterna.